

| Parameter | Value |
|---|---|
| Tolerance | 3 % |
| Length | 1.8 mm |
| Width | 1.35 mm |
| Max Operating Temperature | 150 °C |
| Min Operating Temperature | -65 °C |
| Number of Pins | 2 |
| Power Rating | 500 mW |
| Height | 750 µm |
| Radiation Hardening | No |
| REACH SVHC | No SVHC |
| Impedance | 45 Ω |
| Max Power Dissipation | 500 mW |
| Max Reverse Leakage Current | 70 nA |
| Zener Voltage | 17.88 V |
| Element Configuration | Single |
| Test Current | 10 mA |
| Power Dissipation | 500 mW |
| Forward Voltage | 900 mV |
| Forward Current | 10 mA |
| RoHS | Compliant |
| Packaging | Reel |
| Zener Current | 70 nA |
Stock: 9678
Distributors
pcbx
Unit Price$0.07506
Ext.Price$0.07506
| Qty | Unit Price | Ext.Price |
|---|---|---|
| 1 | $0.07506 | $0.07506 |
| 10 | $0.05010 | $0.50100 |
| 50 | $0.03450 | $1.72500 |
| 100 | $0.02376 | $2.37600 |
| 500 | $0.02346 | $11.73000 |
| 1000 | $0.02317 | $23.17000 |
| 3000 | $0.01436 | $43.08000 |
| 5000 | $0.01375 | $68.75000 |
| 10000 | $0.01317 | $131.70000 |
